Slide show
organizer TJ Jiskra Jaroměř
main partner Hlavní partneři
partners Partneři
medial partners Mediální partneři

Babylon cup 2014 - šestý ročník mezinárodního turnaje

 

Jaroměř - Babylon cup 2014 will be the 6th countinue of international soccer tournament, which is devided into two categories.

Category OPEN (5th and 6th of July) for boys and man without age restrictions
Category LADIES (5th of July) for girls and woman without age restrictions

JOIN your team - APPLICATION.

 

Babylon cup - vodní fotbálek Babylon cup - red bull Areál Růžová ulice Areál ASVAJ  


Babylon Cup 2010 - a newspaper article!

Jaromer - The first holiday weekend of the thirdand 4 July Jaroměř held in one of the biggest football tournament in the Czech Republic and Central Europe - Babylon Cup 2010.

The second edition of the popular tournament attracted 88 teams across the Czech Republic, Slovakia (11 teams) and Poland (1 team). Football players began to flock to our city as early as Friday evening, they were accommodated in boarding SOU in Hotel 28 and less demanding was prepared in a tent city near the soccer complex in Rose Street.

Saturday's struggles began as early as 8:30 am and the 9-pitch, heavy fighting took place! 46 participants of Sunday's final two winners added Pub Rosacea second chance. On Saturday evening were all successful and unsuccessful participants ready to disco.

On Sunday he played the Babylon Junior Cup, which is not lost our hope sparks when he won the bronze medal. The second ended Broumovská soccer school for children and the victory of the team took Jaroměř-N FK SAN Šumperk, which took the cup from the selection of former captain Europe in 17 years John Hable. 

 Final fight was brutal adults. In the first semifinal Milan won the home Jaromer with Wayne's team 2-0, then won the second semifinal Lochotin FC Hradec team over the flocof birds 2-0. The third place after a pitched battle scored Wayne's team, which won the team flock of birds 4-2. The finals had a very interesting course and high level home in Milan, but it was not enough for FK Lochotin and lost 1:2. Babylon Cup title winner in 2010 and heading to Pilsen region.

The tournament is attended by thousands of players, was played 348 games in which wickets fell in 1069. Next the 3rd year is scheduled for 2and 3 July 2011, and now look forward to another new adventure.

 

 

Pořadí zápasů: 1-5; 2-3; 4-1; 5-2; 4-3; 1-2; 3-5; 4-2; 1-3; 4-5 

Babylon cup 2010 OPEN - SOBOTA 8:30 - 13:30


P Skupina A - hřiště č. 1
1 FK Juniors Turnov
2 FC Häffnärfjördür
3 FK Výkop
4 VO Stupava Alkoholics (SK)
5 ACC LIL

 

P Skupina B - hřiště č. 2
1 FC Antiga Sempre
2 Do počtu
3 Bamboocha Dřevíč
4 FC Blizzard
5 Smadolinos (SK)

 

P Skupina C - hřiště č. 3
1 Antimuf Pardubice
2 Bad Boys Nechanice
3 Top Star Team
4 Muertos Vivas
5 FC Jelichov

 

P Skupina D - hřiště č. 4
1 Les Basables
2 Pacovský
3 Quix Team
4 FC Zelenáči
5 Hoříněves

 

P Skupina E - hřiště č. 5
1 Squadra Azura
2 Petrof
3 Kondoríci (SK)
4 Sparta Pivaři AC
5 1. FC Bezlocho

 

P Skupina F - hřiště č. 6
1 DAT (SK)
2 Weyne's team
3 Bílý Balet
4 FC Inferno Mladá Boleslav
5 MANCHESTER CITY 08

 

P Skupina G - hřiště č. 7
1 Lesná Pes
2 BFK Ledvinka
3 TMF Lvi HK
4 Hejno ptáků
5 DEMO

 

P Skupina H - hřiště č. 8
1 Bohutín Stars
2 Kurvy, chlast a chlebíčky
3 Active Plejbojs
4 FC BODLO
5 Huricans Černožice

 

P Skupina I - hřiště č. 9
1 Rapid (PL)
2 AC ROMA Šumperk
3 FC Pivní Rohlíci
4 Zelení Šulini
5 Mládkov

Babylon cup 2010 OPEN - SOBOTA  14:00 - 19:00

 

P Skupina J - hřiště č. 1
1 Academix
2 1. FC Družba
3 FK Bizoni Č. Budějovice
4 S.L.Z.A. Chomutov
5 S.A.M. 73

 

P Skupina K - hřiště č. 2
1 FC OHIO Sezemice
2 GEKAD
3 FC Sokol Jedlová
4 FC Mikrofón (SK)
5 Skórující sandál

 

P Skupina L - hřiště č. 3
1 Beer Club Krbaři
2 Babylon Jaroměř
3 Umělka tým
4 Xanto Team (SK)
5 FC Neškrtnem si

 

P Skupina M - hřiště č. 4
1 Azbestové žalúdky (SK)
2 FK Lochotín
3 FC Démoni Česká Lípa
4 Krkonoše Unitec Club de Futeból
5 Na krajíčku

 

P Skupina N - hřiště č. 5
1 1. FC Slavoj Kladno
2 FC Čafka Boys
3 Mohykáni Club (SK)
4 Spyron
5 FC Loko. Č. Budějovice

 

P Skupina O - hřiště č. 6
1 LSC Crickets
2 TJ Borek 
3 Buddies (SK)
4 Ču-mu-lang-ma feng
5 Háje

 

P Skupina P - hřiště č. 7
1 Miláno Jaroměř
2 FC Blues
3 MFC Hutisko-Solanec
4 Gunners Karviná
5 Bukvice Vysoké Mýto

 

P Skupina Q - hřiště č. 8
1 Benfica Přeštice
2 DRINK team
3 Jokers Novabrik Polička
4 FC Němečtí koně
5 Slovan (SK)

 

P Skupina R - hřiště č. 9
1 AC Tango Liberec
2 Benfica Trnava (SK) 
3 FC Valchmely
4 DKNL City
5 FC Požárníci

 Babylon cup 2010 JUNIOR - NEDĚLE 9:00 - 16:00

JUNIOR - hřiště č. 1
9:00 - Jaroměř A vs. Jaroměř B
9:20 - Broumov vs. Veltrusy
9:40 - Šumperk vs. Čelechovice
10:00 - Jaroměř A vs. Veltrusy
10:20 - Čelechovice vs. Jankov
10:40 - Jaroměř B vs. Broumov
11:00 - Šumperk vs. Jaroměř A
11:20 - Broumov vs. Čelechovice
11:40 - Veltrusy vs. Jaroměř B
12:00 - Jankov vs. Šumperk
12:20 - Broumov vs. Jaroměř A
12:40 - Čelechovice vs. Veltrusy
13:00 - Jankov vs. Broumov
13:20 - Jaroměř B vs. Šumperk
13:40 - Jankov vs. Jaroměř A
14:00 - Čelechovice vs. Jaroměř B
14:20 - Veltrusy vs. Jankov
14:40 - Šumperk vs. Broumov
15:00 - Jaroměř A vs. Čelechovice
15:20 - Veltrusy vs. Šumperk
15:40 - Jaroměř B vs. Jankov
 

© 2010 | Code: Jaroslav Ramba | Design: Vojtěch Gurányi